Svítící pokusy aneb pokusy ve tmě. Den se stále zkracuje, a tak jsme dnes na kroužku zkoušeli, jak tmavé a pošmourné dny rozzářit.

Dnes jsme bádali se svítícími tyčinkami. Vyzkoušeli jsme, jak se na svítících tyčinkách dá pěkně demonstrovat vliv teploty na rychlost chemických reakcí. V jakém prostředí bude aktivovaná tyčinka zářit více - v teplém nebo chladném? Aktivované tyčinky jsme vložily do studené a do teplé vody, i když rozdíl teplot nebyl veliký, výsledek byl viditelný (viz fotografie). 
Vysvětlení: Při vyšší teplotě probíhají chemické reakce rychleji. Pokud tyčinku ohřejeme, bude svítit více než ta, která je chladnější. Při hodně nízkých teplotách se může dokonce stát, že se reakce úplně zastaví. Protože obsah reagujících látek je v obou tyčinkách stejný, bude ohřátá svítit sice intenzivněji, zato však daleko kratší dobu než ochlazená.

Dále jsme vyzkoušeli svítící látku z tyčinek nakapat do vody a sledovat, co se děje. Nakonec si děti ve dvojicích vyrobily krásné světélkující lampičky.
Děti pracovaly v ochranných prostředcích a vypadaly, jako opravdoví badatelé :)Jako bonus jsme si ukázali pokus s vánoční dekorací - to byla taková adventní motivace. Pokus s vánočním řetězem popisuje přeměny mechanické energie - polohové na pohybovou a to pomocí netradiční pomůcky. Pohybováním nádoby nahoru či dolů jsme zrychlovali nebo zpomalovali proud korálků. 

Video od Koumálka Kryštofa: