Ve středu 12. 4. se žáci druhého stupně zúčastnili projekce filmu Síla lidskosti o siru Nicolasi Wintonovi a besedy s dramaturgem Zdeňkem Tulisem.


Nicholas Winton byl britský makléř, který před 2. světovou válkou zachránil 669 převážně židovských dětí před transportem do koncentračních táborů tím, že jim zajistil odjezd vlakem do Anglie. Přestože Nicholas Winton svůj čin nepovažoval za nic výjimečného a nikdy o něm sám nemluvil, náhoda v roce 1988 způsobila, že se o transportech ohrožených dětí z Prahy do Londýna dozvěděla jeho žena Greta, když na půdě domu, kde Wintonovi bydleli, našla seznamy dětí a příslušné dokumenty. Předala je historikům, kteří zorganizovali setkání Nicolase s "jeho dětmi".

Silný příběh se dočkal zpracování v dokumentárních filmech (Síla lidskosti, Nickyho rodina) i v celovečerním filmu Všichni moji blízcí.

A pokud pojedete někdy vlakem do Prahy, všimte si na hlavním nádraží Wintonovi sochy na nástupišti, odkud odjížděly vlaky do Londýna, a také Památníku rozloučení.
 
 
"Všechno se dá v životě uskutečnit, když to není vysloveně nemožné, když na to člověk zaměří svou mysl, a když je rozhodnutý, že to udělá."
NICHOLAS WINTON


Část strážské výpravy pak ještě navštívila borskou Loretu, kterou je provedla kastelánka zámku Galina Kortanová.
 


foto: Petr Bártík