Toto je stará neaktualizovaná verze webu. Pro vstup na nový web klikněte na https://www.zsstraz.cz
Kategorie: Matematika, 3) Matematická První Pomoc

Kouzla se znaky dělitelnosti

Návod jak se stát velkým mágem za 2 x 45 minut a ještě malý kousek.

Je číslo 324 763 340 dělitelné dvěma? Třema? Čtyřmi, pěti, šesti, osmi devíti deseti? Pokud neznáte to, co sedmáci, nezbyde vám nic jiného než dělit. Pokud ale znáte těch pár pravidel, která si sedmáci odvodili v minulých hodinách, pak vám stači minutka nebo jen mrknutí oka.

Kouzla první hodiny
Nejprve jsme prosívali stovkovou tabulku. Našli jsme v ní všechny násobky dvou, pak pěti a také deseti. Sedmáci okem bystrým odhalili jak je to s pravidly a pak už se jen stačilo podívat na číslo. Je dělitelné dvěma? Pěti? Deseti?

Kouzla druhé hodiny
Ta už byla trochu složitější. NA pomco nám přispěchala stovková tabulka tentokrát rozstříhaná na sto kartiček. Úkol byl jednoduchý - vybrat všechny násobky tří. Některé skupiny se nechali zmást pravidly z hodiny minulé a tak stranou odkládaly čísla, která měla na konci trojku, šestku a devítku. Když je ale ve druhé fázi měli seřadit podle velikosti, zjistili, že došlo k mnoha chybám a hledali násobky znovu. Pravidlo dělitelnosti tří vyžadovalo nápovědu, ale přišli jsme na něj.
Z násobků tří jsme vybrali pak už jen násobky šesti a další pravidlo na nás vyskočilo.
A pravidlo pro devítku se podobá tomu trojkovému.

A ještě malý kousek

Pravidlo pro čtyřku a osmičku jsme už nehledali, jen jsme si je ověřili.

A tady jsou:

Až je všechna prostudujete, zkuste se vrátit pěkně na začátek a zjistěte, kterými z čísel 2, 3, 4, 5, 6, 8, 9 a 10 je dělitelné číslo 324 763 340.

print Formát pro tisk

Komentáře rss


, - odpovědět

Obrázek dělitelnosti je velmi pěkný, ale co mě zaujalo, že SEDMÁCI prosívali stovkovou tabulku a "odhalovali" pravidla dělitelnosti dvěma, pěti a deseti - takové objevy dělali moji druháci a třeťáci... :-)