Kategorie: Aktuálně, Stalo se ...

Když se role otočí

Žáci v rolích učitelů

Jednou za rok u nás měníme pozice. Ti, kteří běžně bývají před tabulí se ocitají v lavicích. Osazenstvo lavic se zase přesouvá za katedru. Den naruby.

Letošní devítka si, stejně jako její předchůdci, vyzkoušela role učitelů na 1. stupni a jedna skupinka se dokonce vydala i do školky. A co jsme se mimo jiné dozvěděli od jejich žáčků?

.. dneska se mi to líbí, máme tam samé kluky
.. paní učitelka je hodná a nezlobí nás
.. počítali jsme příklady
.. dělali jsme takové vlnovky a taky jsme pak dostali lízátko

Jaké to je před tabulí by nám deváťáci mohli napsat sami.

Něco málo otázek k zamyšlení: Věděli jste si se vším rady? Kolik času vám zabrala příprava? S jakými problémy jste se potýkali? Jak jste zvládali povídání dětí? A co když děti byly rychlejší než jste čekali, byla v zásobě náhradní práce? Co vás překvapilo (kromě toho, že druháci čtou lépe než vy :) )?

Roli učitelů si vyzkoušeli i někteří další žáci 2. stupně, v rámci svého vyučování. Takže svůj pohled nám mohou sdělit i oni. Možná se dozvíme víc než "UŽ NIKDY NECHCI UČIT!" :)

A jak viděli svůj návrat do lavic učitelé? Našli mezi žáky potencionálního kolegu?

, den naruby odpovědět

Připrava byla opravdu těžká, ale stálo to zato. Druhá třída byla úžasná. Ani nezlobili a četli mnohem líp než žáci druhého stupně 4

icon , - odpovědět

Myslím, že šesťáci si dnes při matematice vyzkoušeli, že být v roli učitele, není úplně jednoduchá věc. Je třeba se důkladně připravit, vyjadřovat se jasně a přesně, aby všichni pochopili, co mají dělat. A pak se může najít někdo, kdo nechce pracovat, a celá příprava je k ničemu. A co třeba, když někdo zvolí jiný postup výpočtu než čekám, jak to budu hodnotit? A jak vůbec ohodnotit desetiminutovku? Jaké jsou možnosti, když žák neposlouchá?
Myslím, že i ti, kteří svým spolužákům dnes jejich úkol neusnadnili, si brzy stejnou roli také vyzkouší. A nebudeme čekat rok. :)