Kategorie: Aktuálně, Soutěže

Oranžový pětiboj

Letos se nám vydařila včasná registrace, takže v pondělí 26. března to vypukne.

Už loni jsme se chtěli přihlásit do soutěže, ale nepodařilo se. Letos byla přihláška odeslána dvě minuty po dvanácté - což nebyla nevýhoda - registrace do soutěže začínala totiž přesně 21. března ve 12:00.

A tak se všichni žáci mohou těšit na školní kolo soutěže a současně mohou začít trénovat pět disciplín:

1. skok do dálky z místa

Soutěžící skáčou bez rozběhu, z místa, z obou nohou na zemi od startovní pásky (špičky nohou musí být před startovní páskou a nesmějí se jí dotýkat). Měří se výkony v cm od začátku startovní pásky po paty soutěžícího (případně po bližší patu, či poslední část těla).

2. člunkový běh

Běh na celkem 70m. Na dráze jsou ve vzdálenosti 5m, 10m a 20m umístěny kužely. Soutěžící vybíhá ze startovní čáry na povel „START", ve stejném okamžiku se začíná měřit čas. Dobíhá ke kuželu vzdálenému 5 m, otáčí se a běží zpět ke startovní čáře. Na startovní čáře se otáčí a běží ke kuželu vzdálenému 10 m. Otáčí se a opět běží zpět na start. Ze startu vybíhá k poslednímu- nejvzdálenějšímu kuželu (vzdálenému 20m od startu) u kterého se naposledy otočí a běží poslední rovinku do cíle. Čas se zastavuje, až když proběhne startem/cílem.

3. hod na koš / hod na čtverec (hod na čtverec platí pro kategorii 1.-4. třídy)

Hod basketbalovým míčem na koš z čáry trestného hodu „šestky" (vzdálenost od koncové čáry je 5,80 metrů, horní okraj obroučky koše je alespoň 3 m nad povrchem hřiště). Povelem „START" se začne měřit 30 sekund, během kterých musí soutěžící naházet co nejvíce košů. Soutěžící hází po celou dobu pouze 1 míčem (nesmí mít připraveno více míčů k házení). Míč soutěžícímu nesmí nikdo podávat, musí si pro něj doběhnout sám! Kategorie (1.-4. třída) hází volejbalovým míčem od startovní čáry na čtverec o velikosti 50 x 50 cm (čtverec je na zemi ohraničen lepicí páskou, startovní čára je od čtverce vzdálena 3 m). Čtverec musí být ve vzdálenosti 50 centimetrů od zdi, aby se od ní míče mohly odrážet. Aby byl zásah platný, musí míč padnout celým svým objemem do vnitřku čtverce. Jinak platí stejné podmínky jako pro druhou kategorii.

4. skoky přes lavičku (přeskakování lavičky s pomocí rukou platí pro kategorii 1.-4. třídy)

Skoky přes lavičku (lavička musí měřit minimálně 190 cm). Soutěžící začínají postavení vedle lavičky. Na povel „START" se začne měřit čas a žáci se musí dostat na druhou stranu lavičky přeskakováním ze strany na stranu. Na konci lavičky (poté, co se alespoň jednou rukou dotknou konce lavičky) se otáčí a stejným způsobem skáčou zpět. Čas se zastavuje v momentě dotyku alespoň jedné ruky konce lavičky. Lavičku musí v obou směrech přeskočit alespoň 5x, celkem tedy minimálně 10 přeskoků! První kategorie přeskakuje lavičku s pomocí rukou. Jinak je průběh stejný.

5. račí chůze

Závodí se na vzdálenost 10 metrů. Soutěžící je připraven v takzvané račí poloze- země se můžou dotýkat pouze dlaně a chodidla, tělo musí být celou dobu nad zemí a oči vidí strop, nikoli podlahu. Při startu musí být ruce na startovní čáře a nohy směřují na druhou stranu od cíle. Na povel start se vyráží na konec vyměřeného úseku. Soutěžící se pohybuje po čtyřech, pozpátku- račí chůzí. Čas se stopuje, až když je závodník celým tělem za cílovou čárou.

Další informace o soutěži najdete na http://petiboj.cezregionum.cz/ odkud také pochází popis disciplín