Kategorie: Aktuálně, Stalo se ...

Černošín – třídíme odpad. Třiďte s námi, má to smysl. ..

25. 10. 2016 se celá naše základní škola vydala do Černošína. Firma Ekodepon je jedna z mála, která se zabývá ekologickou likvidací a zpracování odpadů v našem regionu.

Rozdělili jsme se na dvě skupiny. První stupeň měl nejprve seznamovací část, kde si žáci povídali s lektorem o všech typech kontejnerů a správném třídění. Nahlédli také do vystavených popelnic, kde byla ukázka, co ze správně vytříděného odpadu lze dále vyrobit.

Druhý stupeň procházel celým komplexem venku. Viděli jsme slisované PET lahve v balících podle barev. V jednom balíku je cca 2000 ks lahví a váží 160kg . Tento balík čeká na speciální odvoz do zpracovatelské firmy, kde plast rozdrtí a technologickým postupem z drti vyrobí vlákna, ze kterých lze například vyrobit fleecové mikiny, výplně do spacáku apod.
I třídění papíru je velmi důležité. Do modrého kontejneru nepatří papír: mokrý, mastný ani špinavý. Papír můžeme recyklovat až 7x. S takovým papírem se setkáváme téměř každý den: toaletní papír, sešity, noviny, učebnice.

Uvnitř haly je třídící linka, kde převážně ženy ručně třídí námi nevytříděný odpad nebo odpad podle správných zásad. Z této méně příjemné budovy, kterou navštívil i první stupeň, jsme pokračovali prohlídkou venkovní části naučné stezky. Každá jáma má svůj drenážní systém, který je svedený do jímky s vlastním uzavřeným okruhem. Pro likvidaci skládkového plynu je vybudován odplyňovací systém umožňující jeho čerpání. Na takové skládce je zbytkový odpad.

Každý z nás vyprodukuje za rok cca 200 kg odpadu.

Jak dlouho nám bude sloužit taková skládka? Třídíte i Vy odpad? Víte, jaké druhy kontejnerů máme a co se do nich vhazuje?

Tak si to shrneme:

• Žlutý kontejner - PLAST - fólie, sáčky, plastové tašky, sešlápnuté PET láhve, obaly od pracích, čistících a kosmetických přípravků, kelímky od jogurtů, mléčných výrobků, balící fólie od spotřebního zboží, obaly od CD disků a další výrobky z plastů.
  • Modrý kontejner - PAPÍR -Časopisy, noviny, sešity, krabice, papírové obaly, cokoliv z lepenky, nebo knihy. Obálky s fóliovými okýnky sem můžete také vhazovat, zpracovatelé si s tím umí poradit. Bublinkové obálky vhazujeme pouze bez plastového vnitřku! Nevadí ani papír s kancelářskými sponkami. Ty se během zpracování samy oddělí.
  • Zelený kontejner - BAREVNÉ SKLO - Lahve od vína, alkoholických i nealkoholických nápojů (hnědé, zelené barvy)
  • Bílý kontejner- BÍLÉ SKLO- ČIRÉ - Marmelád či zavařenin. Patří sem také tabulové sklo z oken a ze dveří.
  • Oranžový kontejner - NÁPOJOVÉ KARTONY - Krabice od džusů, vína, mléka a mléčných výrobků, které je potřeba před vhozením do kontejneru řádně sešlápnout. Nemusí být však nutně oranžový, ale musí být označen oranžovou nálepkou.

Děkujeme Ekodeponu za čas a krásné vysvětlení nutnosti třídění odpadu a přejeme čím dál více lidí, kteří budou s úsměvem třídit.

A proto řiďme se heslem: „Třiďte s námi, má to smysl".

Další fotografie najdete v galerii.