Kategorie: Aktuálně, Školní družina, Klub malých debrujárů

Větrná káča

V týdnu se ve Stráži proháněl pořádně prudký vítr, a tak nás v družině napadlo udělat si větrné vrtulky.

Vítr = proudící vzduch si děti dělaly samy svým foukáním :) a roztáčely jím různě veliké barevné a vzorované větrné káči.
Za dlouhých podzimních večerů si můžete větrnou káču vyrobit i doma podle následujícího návodu:

Větrná káča

Pomůcky: čtvrtka, šablona vrtulky (viz příloha) nebo narýsovat (kružítko, pravítko, tužka), nůžky, manikúrové nůžtičky nebo řezák, kousek brčka, napínáček, lepicí pistolka

PostupUpravit sekci

• vystřihněte vrtulku
  • vybarvěte ji
  • vystřihněte či vyřízněte lopatky, ohněte je
  • zespodu zapíchněte doprostřed vrtulky napínáček, tzn., že se káča otáčí na plošce a hrot trčí nahoru (můžete seshora ostrý hrot zakápnout hmotou z tavicí pistolky, napínáček nebude vypadávat a špička napínáčku se stane "bezpečnou")
  • foukejte doprostřed vrtulky, dětem pomůže zkrácené brčko
  • pozorujte, jak se vrtulka rychle otáčí, měňte nastavení lopatek, sledujte optické proměny vzorů a barev, nechte vrtulku dotočit pomocí setrvačnosti apod.

VysvětleníUpravit sekci

• proudící vzduch tlačí na lopatky vrtulky a způsobuje otáčivý pohyb vrtulky

šablona

bez-nazvu.png