Kategorie: Aktuálně, Školní družina

Připomenutí 1. letu člověka do vesmíru

12. 4. 2011 uplyne půl století od prvního letu člověka do vesmíru.
V naší kosmické cestovní kanceláři nemůžeme toto výročí jen tak obejít, a proto si jej připomeneme několika aktivitami a hrami.

12. 4. 2011 to bude 50 let, kdy se uskutečnil první oblet naší Země.

1. kosmonautem - člověkem ve vesmíru se stal J. A. Gagarin.

 1. Dobové výstřižky a zprávy, známky z té doby, vzpomínky pamětníků, jak ta událost na ně zapůsobila ("zeptej se své babičky nebo dědečka"), písnička Dobrý den, majore Gagarine

  - zpráva TASSu
  - slova písně Dobrý den, majore Gagarine
  - známky (a další ze série dobývání vesmíru)
  - komentované videoukázky 1., 2., a 3.

 2. Vyhledávání informací v encyklopediích 3. Jaké měl Gagarin asi pocity? - reflexe četby z knihy Kosmonauti 20. století - "Do kosmu nás pozval Gagarin"
  (my si vyzkoušíme pocity v uzavřeném malém prostoru průlezem strachovým pytlem a kdo bude chtít, tak chvilkovým pobytem v malém prostoru vybudovaném dětmi z velkých krabic - jako na palubě Vostoku 1)

 4. Srovnání podmínek dnešních letů a historického letu J.A. Gagarina.

 5. Vlastnosti astronauta: Jaký musí být kosmonaut - astronaut?

 6. Start modelů raket...

Záznam z debrujárské schůzky, kde jsme 11. 4. zkoušeli vzduchové rakety.

print Formát pro tisk

Komentáře rss


, - odpovědět

paní učitelko víte že gagaryn byl prý i farmář 5

icon odpověděl(a)

Pepo, v bývalém Sovětském svazu lidé pracovali v kolchozu (to bylo takové společné hospodaření) a Gagarin se narodil na vesnici, takže zemědělskou práci znal. On se šel učit ale slévačem a později se dostal k létání...

, díky posílám z Lidic odpovědět

Děkuji všem,
mám radost, že vás moje vzpomínka z dětství zaujala. Nyní můžete sledovat dalšího českého "kosmonauta" jmenuje se Krteček. Pan malíř Zdeněk Miler se narodil v blízkém městě Kladně. Jeho babička mu vyprávěla hodně pohádek a on později všechno namaloval. Jeho obrázkům rozumí děti na celém světě.
Díky za smajlíka, je také sympaťák, jako byl Jurij Gagarin. Ještě jsem vám ke vzpomínce zapomněl připsat, že v roce 1964 jsem v Lidicích mluvil s Valentýnou Těreškovovou, byla u nás v obci na návštěvě. Položila kytici u splečného hrobu lidických mužů a setkala se s lidickými ženami, které přežily útrapy nacistického koncentračního tábora v Ravesbrücku. Věřím, že už víte o kom jsem vám nyní napsal. Valentýna Těrešovová byla?
Ahoj z Lidic zasílá, Zdeněk Fous

icon odpověděl(a)

Já to prosím vím, ale doufám, že odpoví někdo z dětí :)

icon odpověděl(a)

My jsme ji dnes také s dětmi zmínili... a vše o krtečkovi, který poletí do vesmíru, jsme si už také dříve vynašli (je k té události vyhlášena i výtvarná soutěž!)

, vzpomínka na 12.4.1961 odpovědět

Ahoj kamarádi ve Stráži,
z rádia se dnes, 12. dubna, připomíná 50. výročí letu prvního kosmonauta Jurije Gagarina z tehdejšího Sovětského svazu. Na tento den si dobře pamatuji, bylo mi 15 roků, chodil jsem do 9. třídy Základní školy Julia Fučíka v Buštěhradě. (dnes už se jmenuje škola zase jinak – Oty Pavla). Nic jsme tehdy netušili, až najednou do vyučování zachraptěl školní rozhlas a zástupce ředitelky nám oznamoval tuto zprávu TASSu a hned školní rozhlas přepnul na vysílání Československého rozhlasu. Takže jsme místo vyučování poslouchali rádio. O ničem jiném se ten den nemluvilo. Když jsem šel ze školy domů, tak jsem se určitě zadíval na oblohu a řekl si, …tam nahoře dnes někdo lítal. Tentýž den se začala hrát v rozhlase i televizi písnička "Dobrý den, majore Gagarine...“, byla to velká událost.
Vzpomínám si, že když jsem dříve někoho poslouchal, kdo vyprávěl o nějaké význačné události u které byl přítomen, že to asi musí být něco výjimečného. Ale časem jsem přišel k jinému poznání, že to je všechno mnohem prostší, docela stejné jako v jiné dny, jde spíše o to, aby si člověk v pravý čas výjimečnost uvědomil.
Protože po prázdinách tohoto roku, tj. 1961, jsem nastoupil na tři roky do internátu v Čáslavi, a jak to tak bývá, brzy jsem se zaláskoval do studentky zdejšího gymnázia (tehdy se říkalo „Jedenáctiletka“). Ona studentka se jmenovala stejně, jako vaše paní vychovatelka Pachlová. Poznali jsme se v „dramaťáku“, ale ona ještě chodila na gymnastiku a atletiku. Na lehkoaltletickém stadionu Ve Vondrantech v té také běhal jeden mladší kluk z Jedenáctiletky, nějaký Vláďa Remek. Jeho táta byl vojenský pilot na blízkém letišti v Chotusicích.
2. března 1978 jsem slyšel, opět z rádia, že máme prvního československého kosmonauta, nějakého Vladimíra Remka. Napadlo mne, že by to mohl být on, k létání měl blízko. Podle fotografií a životopisu jsem si zjistil, že to je opravdu on. Vzpomínám, že to byl obyčejný kluk, stejně asi jako Jurij Gagarin. Oba byli jen více cílevědomí než ostatní, a také museli být i hodně skromní. Protože nefoukanci a sebevědomí lidé rádi jenom o všem žvaní.
Tak se mějte ve Stráži fajn. Z Lidic vás všechny pozdravuje, Zdeněk Fous

icon odpověděl(a)

Zdeňku, děkuji za moc hezkou vzpomínku.

Já dnes vyprávěla našemu pětiletému Honzíkovi o Gagarinovi při ranní cestě do školky. Pravda, lépe by mu o tom dni před padesáti lety povyprávěla babička - bude se jí muset vyptat ve čtvrtek. :)

odpověděl(a)

Děkujeme, pane Zdeňku, za milou vzpomínku, před chvílí jsme si ji v interaktivní učebně četli a moc se nám to líbilo.
(PS: Mám přidat smajlíka nejvíce podobného Gagarinovi 10...)