Zdroj: https://www.zsstraz.cz/web/index.php?a=4730  •  Vydáno: 2.5.2019 18:50  •  Autor: Hana Pilařová

Výprava za korunovačními klenoty a za Radoušem

Když se celá škola vejde do tří autobusů a vyrazí na výlet

Letošní celoškolní výlet, původně vůbec nebyl plánovaný. Potom ale přišla nabídka na návštěvu putovní výstavy České korunovační klenoty na dosah, která se aktuálně koná na zámku Kozel, a bylo rozhodnuto. Přidali jsme ještě cestu na hrad Radyně a vyrazili jsme.

Výstava na Kozlu je věnována nejen korunovačním klenotům, ale také životu Karla IV. a době, ve které vládl. Děti si prohlédly středověké zbraně i oblečení, mohly si pohladit katovský meč a něco si přát. Ve vitríně pak na ně čekaly repliky korunovačních klenotů.

Po přesunu pod Radyni už na nás čekali průvodci, se kterými jsme vystoupali na hrad, poslechli jsme si informace o historii hradu i pověst o Radoušovi. Odvážlivci vylezli až na ochoz věže, kde bylo třeba pořádně si držet čepice, protože dost foukalo. A kdo čepici nedržel, hledal ji pak na nádvoří.

Malá skupinka turistů se pak vydala ještě na skalní vyhlídku, aby se na hrad podívala ještě z jiné perspektivy.

Další fotografie najdete v galerii.