Zdroj: https://www.zsstraz.cz/web/index.php?a=2408  •  Vydáno: 4.11.2014 19:51  •  Autor: Jaroslava Pachlová

Balík plný pokladov

Naše záložky doputovaly do Ilavy

Jesenné prázdniny ubehli ako voda a opäť nastal čas povinností.  V pondelok sme do školy prichádzali ospatí a bez nálady. Onedlho sa nám však tváre nečakane rozjasnili. Dôvodom bol balík od našich kamarátov zo ZŠ v Stráži. Nedočkavo sme ho prevzali z rúk pani sekretárky a pustili sa do rozbaľovania. Pod niekoľkými vrstvami papiera sa ukrývalo obrovské množstvo rôznofarebných záložiek.

Neboli však určené len našej triede, ale celému 1.stupňu, ktorý sa s nami zapojil do medzinárodného projektu "Záložka do knihy spája školy". Opatrne sme ich po jednej vyberali a pozorne si ich prezerali. Tohtoročnou témou bolo totiž výtvarné zobrazenie svojej obľúbenej knihy. Pustili sme sa teda do hádania, ktoré detské knihy sú na záložkách českých detí zachytené. S istotou sme ich rozoznali hneď niekoľko - Ferda Mravca, Rozprávky o psíčkovi a mačičke, Asterixa a Obelixa, Pipi Dlhú Pančuchu, Lolka a Bolka, Včielku Maju, Krtka, Snehulienku, Červenú Čiapočku a mnoho iných. Názvy ďalších knižných titulov sme mali možnosť prečítať si v "slovných mrakoch", ktoré naši kamaráti vytvorilili programeTagxedo, ktorý sme sa od nich naučili používať aj my. Prostredníctvom nich sme sa dozvedeli, že k obľúbeným detským knihám v Českej republike patria napr. aj Babička od Boženy Němcovej, kniha Dášenka, ktorá zachytáva príbehy zo života skutočného šteniatka objavujúceho svet okolo seba, Deti z Bullerbynu od Astrid Lindgrenovej, Harry Potter,Honzíkova cesta od Bohumila Říhu, Robinson Crusoe, Malý princ, Verneho dobrodružné knihy - napr. 2000 míľ pod morom a pod. Po dôkladnom prezretí balíka sme jeho obsah opäť vložili dnu a poslali ho do ďalšej triedy. Až keď si ho prezrú aj žiaci ostatných tried, dôjde k veľkému rozdeľovaniu. Nech už sa dostaneme na rad ako prví či ako poslední, bude to úplne jedno. Každá jedna záložka je malým poslom priateľstva našich českých kamarátov. Bude nám pripomínať nielen tento projekt, ale najmä to, že niekde žijú deti, ktorým záleží na tom, aby sme pri čítaní našli vždy tú správnu stranu. A aby sme sa naučili čítať aj to, čo sa ukrýva medzi riadkami...

ĎAKUJEME, SÚ NÁDHERNÉ!!!