Zdroj: https://www.zsstraz.cz/web/index.php?a=2365  •  Vydáno: 17.10.2014 18:28  •  Autor: Jaroslava Pachlová

Která je nejoblíbenější?

Ptali jsme se dětí, rodičů i prarodičů, jaká dětská knížka je ta jejich nejoblíbenější.

Papírový nebo elektronický dotazník nám celkem vyplnilo 82 respondentů. A tady jsou celkové výsledky:

Jak hlasovaly děti?

Jak hlasovali dospělí?

Malá rekapitulace a porovnání se slovenskými výsledky:
Cesta do minulosti - zde se dozvíte, jak dopadla knižní anketa v Ilavě
(Cestu do minulosti absolvovali s nami v rámci projektu aj rodičia a starí rodičia našich detí. Zapátrali v pamäti a zaspomínali na obľúbené knižné tituly, ktoré čítali ako deti na 1.stupni ZŠ.)

Zatímco Povídání o pejskovi a kočičce zabodovalo jako dětská četba u slovenských dospělých, u nás je nejoblíbenější knihou dnešních dětských čtenářů.
Spisovatel Ondřej Sekora a jeho Ferda Mravenec byl u teď dospělých českých a slovenských čtenářů oblíbenou dětskou knihou, ale čtou ho i dnešní dětští čtenáři.
Babička Boženy Němcové se objevila společně jako nejoblíbenější u slovenských i českých dospělých respondentů.
U odpovědí dospělých jaké knihy se jim líbily v dětství se některé slovenské a české odpovědi shodovaly, hlavně na českých autorech Němcová, Sekora, Josef Čapek, dále pak klasika jako Verne, May.
U dnešních dětí ze Stráže se objevovaly stále čeští autoři, zatímco u ilavských žáků vedou zahraniční autoři a žáci obou škol se na čtenářském vkusu neshodli. Ovšem ale podotknout, že škála odpovědí velmi široká a roztříštěná, nelze tedy z toho vyvozovat relevantní závěry.