Toto je stará neaktualizovaná verze webu. Pro vstup na nový web klikněte na https://www.zsstraz.cz
Kategorie: Aktuálně

VESMÍR kouzlo objevů

Rok 2009 byl vyhlášen Mezinárodním rokem astronomie.

Astronomie je jednou z nejstarších základních věd, která má i nadále hluboký dopad na naši kulturu a je silným vyjádřením lidského intelektu. Během několika posledních desetiletí byl učiněn obrovský pokrok. Před sto lety jsme stěží věděli o existenci naší vlastní Galaxie, Mléčné dráhy.

Dnes víme, že náš vesmír, jehož počátek klademe do doby před 13,7 miliardy let, obsahuje biliony galaxií. Víme o více než 200 planetách kolem jiných hvězd v naší Galaxii a směřujeme k pochopení toho, jak se poprvé objevil život. Před sto lety jsme studovali oblohu pouze za použití optických dalekohledů a fotografických desek, dnes vesmír pozorujeme ze Země i z kosmu od radiových vln po gama paprsky.

Zájem veřejnosti a médií o astronomii nikdy nebyl větší než dnes a významné astronomické objevy pravidelně nacházejí své místo na titulních stranách zpráv po celém světě.

Vizí Mezinárodního roku astronomie je napomoci lidem na celém světě ke znovuobjevení našeho místa ve vesmíru pohledem na noční i denní oblohu a zprostředkovat jim osobní zážitek a kouzlo objevů při pozorování kosmu. Každý by měl dostat možnost uvědomit si dopad astronomie a dalších základních věd na naše každodenní životy a pochopit, jak může vědecké poznání přispět ke spravedlivější a v míru žijící společnosti.

Zveme Vás ke vzrušujícímu objevování tajemství našeho vesmíru, místa naší existence!

 (převzato z www.astronomie2009.cz)

Zúčastněte se třeba některé ze soutěží:

  • 1. 1. - 22. 11. 2009 - Chcete se zúčastnit pozorování jako Galileo Galilei? Vyhlásili jsme soutěž "Po stopách Galilea", Sami si vykoušíte vlastní pozorování na několika projektech. Naučíte se vést svůj pozorovací deník a případně se pokusíte postavit si vlastní dalekohled. Proč si nezkusit postavit jednoduchý dalekohled z dostupných a levných materiálů?

  • 1. 1. - 30. 11. 2009 - Sviťme si na cestu ... ne na hvězdy 2009. Soutěž je určena pro všechny fotografy bez rozdílu. Vedle fotografické soutěže je cílem i získání co nejširšího fotografického podkladového materiálu týkajícího se problematiky světelného znečištění, který bude i po skončení soutěže použit pro propagaci nápravy a průběžného zlepšování situace v oblasti světelného znečištění.

  • 1. 1. -31. 10. 2009 - Vesmír mého mládí - literární soutěž (především, ale nejen) pro seniory

  • Po celý rok 2009 - Češi a Slováci na obloze - Organizátoři astrofotografické soutěže Česká astrofotografie měsíce - ČAM vyhlašují na rok 2009 její tématické zaměření na "Čechy a Slováky na obloze". Cílem je zachytit nejen planetky, komety či krátery nesoucí slavná česko-slovenská jména, ale i objekty či jevy bezejmenné, k jejichž objevu či objasnění naši předkové či současníci výrazně přispěli.

Hledejte, pátrejte, pozorujte. Testujte, hrajte. Navštivte hvězdárnu. A hlavně .. občas se podívejte na noční oblohu.

print Formát pro tisk

Komentáře rss


Nebyly přidány žádné komentáře.