Kategorie: Aktuálně, Dotek ztracených časů, Školní družina

Kde sa vzali, tu sa vzali...

Odpovědi našich slovenských kamarádů na naše Hádanly z depozitáře a tentokrát ještě úkol i pro nás

Len nedávno sme sa dozvedeli, že strážsky depozitár ukrýva niekoľko záhadných predmetov. Vďaka nápovedám sa nám podarilo odtajniť ich identitu a bližšie sa s nimi zoznámiť. Poniektoré sa dali uhádnuť za moment, ale niektoré boli pre nás veru tvrdým orieškom. Sami sme zvedaví, či sme sa "trafili":

1F = drevená stavebnica pre deti
2D = farebný kaleidoskop
3B = rádio/tranzistor
4H = ďalekohľad
5J = blesk
6G = predchodca tlačiarne7
A = dámsky vejár
8E = kozmetický kufrík na ošetrovanie pleti
9I = fén s príslušenstvom
10C = predchodca rýchlovarnej kanvice (cestovný model)

Vzhľad a využitie niektorých predmetov nás natoľko zaujali, že sme sa pokúsili zamyslieť nad tým, odkiaľ asi pochádzajú, na čo a komu slúžili, kde boli doteraz odložené a či ešte nájdu v dnešnej dobe nejaké uplatnenie. Skúste sa teraz vy zamyslieť nad tým, životopis ktorého predmetu sa nám dostal do ruky:

a) Vznikol som v malej dielni a skladám sa z niekoľkých kovových, plastových aj sklenených častí. Môj život bol plný slávnostných a zvláštnych okamihov. Bezomňa by sa nezaobišla žiadna svadba, krst, promócia, narodeniny či meniny. Fotograf Tadeáš Mrzút ma povodil po nádherných miestach, odkiaľ som mal prekrásny výhľad na slnkom zaliate polia, zasneženú krajinu, tatranské štíty, horské potôčiky... Asi som mu slúžil verne, lebo niekedy ma zobral za odmenu aj k moru. Teraz však ležím zabudnutý v múzeu a na svoju mladosť už len smutne spomínam.

b) Na svoje rodisko si už nepamätám. Celý svoj život som strávil na cestách, v neznámych hoteloch a ubytovniach. Hoci ma niekedy takýto spôsob života otravoval, vždy som bol pyšný, keď som mohol niekoho zahriať teplým čajom alebo mu dodať energiu chutnou kávičkou. Najväčšiu cenu som mal v chladných zimných dňoch. Vtedy som išiel z ruky do ruky. Neviem, prečo si teraz myslia o mne, že som nebezpečný. Asi preto, že moja šnúra je už sem-tam rozodratá alebo občas zaprskám či zaiskrím.

c) Narodil som sa v Maďarsku. Musím byť uložený v krabici, lebo sa skladám z veľkého množstva drobných častí. Keby sa stratila niektorá z nich, mohlo by to znamenať obrovskú katastrofu. Potom by ste sa v novinách mohli napríklad dočítať, že "na Štrbskom Plese je veľký vlk (namiesto vlek) alebo že k babke sme cestovali vakom (a nie vlakom)."

d) Vyrobili ma z krásneho javorového dreva. Dlho som ešte krásne voňala lesom, no potom ma natreli farbami. A keby len jednou! Ale všetkými možnými od výmyslu sveta! Pyšne som trónila vo výklade a čakala na niekoho vhodného. Po týždni som sa dočkala! Kúpil ma jeden pán pre svojho malého syna. Nie vždy sa ku mne správal pekne, občas ma nechal pod posteľou či rozhádzanú po celej izbe. Keby nebolo jeho mamičky, ležím tam dodnes. Našťastie ma podarovala malej Emke, ktorá zo mňa dokáže postaviť prekrásny domček pre bábiky. Myslím si, že hoci mám už 60 rokov, na svoj vek vyzerám dobre. Určite sa so mnou budú hrávať aj Emkine deti.

e) Vznikol som v Rusku v roku 1971. Som trošku hlučný spoločník, ale plavkyne na mňa nedajú dopustiť. Keby ma nemali, nemohli by odísť hneď po tréningu domov. Takto ma vytiahnu z kufríka a za chvíľu majú bezchybný účes. Nemusia sa báť, že by vonku prechladli a dostali teplotu. Neviem, prečo ma vymenili za novší model. Svoju prácu si stále zastanem! Ak neveríte, zapojte ma do elektriny a uvidíte, aký tu urobím fukot!

f) Moje rodisko je Čína. Vyrobil ma Toshi Majaka. Spolu s niekoľkými mojimi súrodencami ma priviezli na Slovensko. Bol som hneď vypredaný. Všetkým som sa páčil, lebo moje zvláštne tvary raz pripomínali dúhu, inokedy vychádzajúce slnko či večernú oblohu. Deti sa so mnou hrali radi a dlho. Potom ma však nahradili elektronické hračky a ja som putoval na poval. Keby ma náhodou jeden chlapec nedoniesol do strážskeho depozitára, ležím tam dodnes.

g) Som veselá kopa. Všade, kam prídem, je hlučno a veselo. Občas síce chvíľočku trvá, kým ma naladíte na tú správnu strunu, ale kto má veľa trpezlivosti, určite si s tým poradí. Mojou výhodou je, že si ma môžete kamkoľvek zobrať - na chatu, na ryby, na výlety... Budem vašim spoločníkom na cestách po Slovensku aj okolitých krajinách. Stačí si zobrať dostatočnú zásobu batérií a o zábavu máte postarané!

h) Pochádzam zo starého šľachtického rodu. Prešla som rukami všetkých vznešených dám z vysokej spoločnosti. Patrila som k povinnej výbave každej dobre vychovanej ženy. Občas si však niektoré z nich so mnou zakrývali veľký nos či vyrážku na brade. Našťastie som skončila u krásnej Emílie, ktorej na mňa písali zaľúbené verše jej nápadníci.

i) Vyrobili ma v Rakúsku. Hneď po narodení ma previezli do vojenskej základne, kde som mal veľmi ťažký život. Videl som veľa hrôzy a utrpenia zblízka. Patril som jednému vojakovi rovných 30 rokov. Nejedenkrát nám išlo obom o život. Našťastie sme už obidvaja na dôchodku a konečne sa spolu môžeme pozerať aj na krajšie veci. Včera sme pozorovali takmer hodinu stádo sŕn a zajtra zas pôjdeme do diviačej obory. Už sa teším, ako zblízka spočítam mláďatám všetky pruhy na chrbátikoch!

j) Slúžim všetkým, ktorí by radi zastavili čas. Každý, kto prejde mojimi rukami, vyzerá mladší, krajší a zdravší. Takto som prinavrátila krásu nejednej staršej pani, ktorá navštívila náš kozmetický salón. Našťastie ma moja majiteľka neplánuje vymeniť za mladší model. Inak by som skončila už dávno na smetisku. Teraz síce oddychujem v strážskom depozitári, ale len preto, aby ma mohli odfotografovať a ukázať aj deťom v Ilave. Vraj také čudo ako som ja ešte nikdy nevideli! :o)

Kdo to ví a správně odpoví?

Článek převzat z http://goo.gl/ZgBhI7