Kategorie: Aktuálně, Škola v novinách

Vyšlo v novinách - Školáci ve Stráži přišli po prázdninách do nového

www.tachovsky.denik.cz - 2. září 2009

Školáci ve Stráži přišli po prázdninách do nového

Stráž - Netěsnící neopravitelná okna a vážné závady na fasádě budovy. Takový byl ještě nedávno stav budovy Základní školy ve Stráži. To vše se ale změnilo. V současné době škola září novotou.

Autor: Miloš Němec

Ředitelka strážské základní školy Alena Vaňousová (zcela vpravo) vyzvala školáky, aby si nového vzhledu budovy vážili. Není divu, rekonstrukce objektu si vyžádala třináct a půl milionu korun.
Autor: Hana Pilařová

„Došlo ke kompletní výměně oken a dveří a zateplení fasád v celém areálu školy,“ uvedl Karel Fišpera, starosta městyse, zřizovatele školy.

Rekonstrukce, která začala na začátku března letošního roku, si vyžádala třináct a půl milionu korun. „Deset a půl milionu jsme dostali formou dotace od Státního fondu životního prostředí, zbytek zafinancoval městys,“ popsal starosta jednu z nejrozsáhlejších investičních akcí v historii Stráže.

Více času, než samotná rekonstrukce zařízení, si vyžádala příprava. „Trvala půldruhého roku. Obnášela například vypracování energetického auditu a stavebního projektu. Následně pak zpracování žádosti o dotaci i s přílohami,“ vypočítal Fišpera.

Ředitelkou strážské školy je Alena Vaňousová. „Když pan starosta přišel s možností přihlásit se do dotační výzvy, byla jsem všemi deseti pro,“ uvedla. „Teď nás ještě čekají takové ty dolaďovací práce, jako například balkóny nebo vchod do budovy. To už je ale minimum,“ dodala.

Na začátku školního roku ředitelka vyzvala děti, aby si nového vzhledu budovy vážily. „Já sama školu prakticky hlídám neustále, bydlím totiž hned naproti,“ podotkla Alena Vaňousová s úsměvem.

Školákům se nová tvář objektu zamlouvá. „O prázdninách jsem okolo školy často jezdila na kole a pozorovala, jak se doslova mění před očima. Povedlo se to perfektně, hlavně barvy jsou pěkné,“ pochvaluje si jedenáctiletá Adéla Faltusová.

Stejný názor má také patnáctiletý Martin Mašek. „Moc hezké. Sám bych to líp neudělal,“ řekl.

Výměnou oken a dveří či novou fasádou rekonstrukce strážské základky ani zdaleka nekončí.

„V příštím roce nás čeká oprava střech obou hlavních budov,“ informoval Deník starosta Stráže.

Převzato z www.tachovsky.denik.cz