ŘEMESLA JAK JE NEZNÁTE


PODKOVÁŘSTVÍ

Podkovář se nesmí bát koně. Podkovář je součást potřeby koně. Měkký střed podkovy pomáhá tlumit nárazy v okamžiku, kdy kopyto udeří o zem. Podkova musí být zhotovena tak, aby padla na kopyto. Kopytová rohovina je tvrdá a necitlivá hmota. Podkovářova souprava obsahuje: perlík, podkovářské kladivo, sekáče, rašpli, zkoušečky na kopyta, kopytní nůž, nýtovací kleště, struky, hřebíky a různé štípací kleště.

ZEDNÍCI
Zedničina je řemeslo, které je velmi potřebné k bydlení, ale nejenom k bydlení. Nestaví se přeci jen domy, ale i školy, kostely, restaurace, nemocnice…je toho moc.

ŠEVCI
Ševci vyráběli a spravovali boty. Boty spravovali na zakázku a jejich cena byla někdy až deset zlatých. Vyrobené boty prodávali na trzích a jarmarcích. Cena se pohybovala od tří stříbrných k deseti zlatým a více. Informace o ševcích nejlépe získáte z pořadu Toulavá kamera a z jiných dokumentů, dále z časopisů, z knih, na webových stránkách. Najdete je také v pohádkách, jako je např. O princezně Jasněnce a létajícím ševci.

POKRÝVAČI
Je to řemeslo dost zvláštní. Když pokrývač pokrývá střechu přízemního domku taškami nebo eternitem, je od země jen několik metrů. Ale horší je to na střeše vysokého činžáku nebo na věži kostela.
V takové výšce aby se pokrývač raději na zem nedíval, aby nedostal závrať a nespadl dolů. Jenomže pokrývači jsou na svou práci zvyklí. Jim přeci na domě patří střecha a ne sklep. A potom, oni se při práci také zabezpečují. Boty si ovazují pytlovinou a na nebezpečných místech se přivazují provazem. Při práci ostatně není na strach ani čas.

RUCE A DŘEVO
Dřívější zpracování dřeva
Dříve bylo dřevo kvalitnější než dnes.Ne, že by byly horší stromy, ale dříve truhláři, tesaři….opracovávali každou kládu. Oni jako by souznili s tím stromem. Každý kmen byl opracovaný hoblíkem, pilkou a pilníkem…Dělníci si dali s tím kmenem velkou práci.
Současnost
Dnes si každý zajede na pilu, řekne, jak chce trám široký, jak dlouhý, téměř vše vykonává stroj. Dříve tesař respektoval léta stromu a ten trám vám také déle vydržel, než ten, co je opracovaný na katru.
To vám dnes potvrdí: tesaři
truhláři
zedníci…..

KADEŘNÍCI, HOLIČI
Je to jedno z řemesel.Stříhají muži i ženy. Potřebují na to: nůžky, hřebeny, mašinku, tužidla, natáčky, sušák…….potřebují spoustu věcí.
Nejdříve se lidé musí objednat - na jaký den, v kolik hodin. Lidé si řeknou, jak by chtěli ostříhat a přání se jim splní. Dříve muži nosili účesy "na patku" nebo se česali dozadu.
Dnes je doba taková, že si každý může nosit účes, jaký chce.

KOVÁŘI
Kováři pracují se železem.Dříve se zpracovávalo tak, že ho kováři chytili do kleští a dali do ohně. Oheň se rozdmýchával měchem, aby byl oheň větší. Potom ten kus železa vyndali, namočili do studené vody, položili na hamr a nakonec do toho železa mlátili palicí (kladivy), až z toho vytvarovali to, co chtěli.
Dnes už moc lidí doma kovárnu nemá. Dnes seto dělá tak, že se naveze velké množství železné rudy do velkých pecí a pomocí technologie se z ní stane surové železo, které se pak různě opracovává.



Zpět o jednu stránku