Kategorie: Aktuálně, Soutěže, Recyklohraní

Závěrečný úkol RECYKLOHRANÍ

Na světě je 85% všech kvetoucích rostlin opylováno hmyzem.
Z toho včely navštěvují více než 170 000 druhů těchto rostlin!
Ovocné stromy a keře, jejichž plody lidstvo hojně využívá ke své obživě, jsou z 90% opylovány včelami.
Rostliny, jejichž květy nebudou opyleny, nedají lidem plody!

„Pokud by na Zemi zmizely včely, lidem by zůstaly čtyři roky života", řekl Albert Einstein již v roce 1921

Popis úkolu

Úvod
Společnost Ekolamp, s.r.o. pro vás připravila poněkud netradiční úkol na závěr letošního školního roku. Čeká vás při něm spousta dobrodružství, zajímavých zjištění a na závěr také štědré bodové ohodnocení!

Zadání

1. část úkolu: Najděte v nejbližším okolí včelaře a zjistěte, zda má obydlené úly. Zeptejte se ho, jaké problémy jeho včely trápí a jak lidé svojí činností ovlivňují život včel. Místo, kde se nachází úly, vyfotografujte a fotografii umístěte na webový portál GOOGLE Earth - www.googlearth.com. Nezapomeňte „váš" úl následujícím způsobem popsat: jméno včelaře/místo/lokace (př.: Dalibor Včela, Horoměřice/Růžové údolí).
  2. část úkolu: Zeptejte se včelaře, jak můžete pomoci včelám a po té ve škole nebo ve spolupráci s rodiči navrhněte a vyrobte „hnízdní podporu" pro včely samotářky a umístěte ji do přírody (vhodné místo si nechte doporučit včelařem). Jako hnízdní podpora dobře poslouží skleněné, nebo plastové nádoby opatřené víčkem a miniaturními otvory. Tyto nádoby včely hojně využívají jako pítka.Nádobu umístěnou v přírodě vyfotografujte a fotografii stejně jako v případě úlů umístěte na www.googlearth.com. Místo nezapomeňte označit následujícím způsobem: př.: krmítko_včela/Horoměřice/Růžové údolí. Svoje fotografii s popisem místa, zašlete rovněž nám do Recyklohraní!

Díky vám tak vznikne unikátní mapa včelstva v České republice!

POZOR: při svém pátrání po úlech kontaktujte vždy nejprve včelaře nikoliv včelky samotné!

Hodnocení
Každá škola, která se zúčastní 1. části úkolu a doručí dle pokynů níže svoji fotografii a popis místa s úlem, obdrží 100 bodů; školy, které splní 2. část úkolu a vyrobí „hnízdní podporu" = pítko pro včely a zašlou popis místa + fotografii dokumentující umístění pítka do přírody, získají 600 bodů.

Termín a způsob předání úkolu
Svoje fotografie s popisem místa a umístěte na www.googlearth.com nejpozději do 13. 6. 2011 a rovněž nám je zašlete do Recyklohraní následujícím způsobem:
1. mailem, na adresu info@recyklohrani.cz - v tomto případě NEZAPOMEŇTE uvést IČ školy, abychom mohli Váš úkol identifikovat. Práci prosím zašlete v jednom mailu s maximální velikostí přílohy 1MB.
2. nebo přes naše webové stránky v Aktuálních úkolech na www.recyklohrani.cz

Stěžejní je umístění vašich fotografií na www.googlearth.com. Zaslání fotek pouze do Recyklohraní nebude považováno za splnění úkolu.
V případě technických potíží při vkládání fotografií na webový portál nás prosím včas kontaktujte s žádostí o pomoc (info@recyklohrani.cz nebo linka 844 100 101)
Body budou připsány nejpozději do 17. 6. 2011

Převzato z www.recyklohrani.cz