Kategorie: Aktuálně, Školní družina, Our challenges

Retro výzva

Výzva a zásilka pro naše projektové kamarády. Víte, co je propisot? Zahrajte si s námi legrační slovní hru

Na konci roku našim projektovým partnerům již tradičně posíláme dopis či balíček. Letos jsme v rámci našeho projektu Our challenges spolu s dopisem poslali poslední výzvu. Nazvali jsme ji RETRO VÝZVA. Co bylo nebo je předmětem této výzvy, si můžete přečíst v článku na webu slovenských kamarádů: Retro výzva. Zároveň zde uvidíte fotografie ilavských čtvrťáků s našimi dárečky a jak se seznamují s naší aktivitou.

Reakce z TwinSpace na zásilku od nás:

Ďakujeme za milé prekvapenie vo forme darčeka aj za celoročnú spoluprácu. Len vďaka Vám sa nám aj tento rok podarilo dostať medzi najlepších. Hoci sme nestihli všetko, čo sme chceli, uskutočnené aktivity boli natoľko vydarené, že sme boli v Národnej súťaži eTwinning 2019 ocenení krásnym 2.miestom. Ešte raz ďakujeme a tešíme sa na ďalšie spoločné projekty :)

Víte, co je to propisot? Je to jedna z  typografických legend, která je dnes všeobecně zapomenutá. Představte si situaci, když jste chtěli v době před počítači a tiskárnami udělat v textu třeba nadpis. To běžný psací stroj neuměl. Nebo popisky k nějaké grafice či výkresu. Mohli jste použít speciální pravítko pro technické písmo a některé grafické prvky a nebo právě propisot. To jsou průhledné fólie, na kterých jsou na rubové straně nanesená písmena nebo různé znaky. A občas se najdou v kabinetu ŠD úplné poklady.
Děti se s propisotem vyřádily. Pro slovenské kamarády vyrobily originální záložky právě s použitím propisotu.

Dále jsme využili propisot ke slovní a výtvarné hře:

Nové jméno

Zábavná slovní hra. Jak by ses jmenoval nebo jmenovala, kdyby se tvoje jméno tvořilo ze jmen tvých rodičů či prarodičů?

Dívka: první tři písmenka ze jména tatínka a poslední tři písmenka ze jména maminky.
Příklad: tatínek Adam a maminka Miluše = Damuše
tatínek Pavel a maminka Jana = Velana
Chlapec: první tři písmenka ze jména maminky a poslední tři písmenka ze jména tatínka
Příklad: maminka Miluše a tatínek Adam = Mildam
maminka Jana a tatínek Pavel = Janvel

A když už jsme byli v těch retrotechnikách, tak výtvarné aktivity s tzv. kopírákem u dětí měly také velký ohlas.

Předmět
Kontrola captcha
Text
b i url img code   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

, Nová jména odpovědět

Tak toto bola parádna výzva, super sme sa zabavili! Takže naši chlapci by sa volali: KATRAJ, ANDTER, JUSRAJ, MIRMÁŠ, MARRAJ, IVATER, LUMHAI, STARIO, JANLOŠ. Dievčenské mená: JARÁTA, VLAANA, PETÍNA, JOZNNA, RASÍNA, RADVKA, ĽUBANA, BRATKA, MILCIA, JÁNERA. Niektoré mená pôsobili veľmi exoticky preto, lebo máme v triede aj deti cudzincov (Poľka, Číňan).