Kategorie: Aktuálně, Tajemství stromů, Školní družina

Živé leporelo

Hledáme básníky!
Najdou se mezi námi tací, kteří mají ducha poetického a pomohou nám do společného projektu s naší partnerskou školou v Ilavě vymyslet "stromové" básně?
Více čtěte dále...

Ze zprávy od paní učitelky Janky Kostialikové ze slovenské Ilavy:

"Živé leporelo" - je to dosť neokukaný formát, realizačne nenáročný a navyše - mali by sme ďalší spoločný výstup. Jeho podstata je celkom jednoduchá. Vybrali by sme si 10 - 14 najznámejších stromov, na ktoré by sme vymysleli jednoduché básničky. Nemuselo by to byť nič zložité, možno by stačilo štvorveršie, ale malo by obsahovať nejakú dôležitú informáciu, vďaka ktorej si žiaci lepšie zapamätajú napr.:srdcový tvar lipového listu alebo že žalude rastú na dube a pod. Dopredu sa dohodneme, ktoré stromy spracujete vy a ktoré my ( mohli by to byť - dub, buk, javor, lipa, gaštan, breza, topoľ, vŕba,agát, hloh, borovica, smrek, jedľa, smrekovec). Potom by sme si tieto básne vymenili a vy by ste ilustrovali naše a my vaše. Na zadnú stranu výkresov by sme prepísali príslušnú báseň, aby ju deti mohli prečítať a nemuseli sa ju učiť spamäti. Každé dieťa by sme potom zvlášť pri čítaní natočili ( stačí pomocou fotoaparátu), nahrávky si vymenili a pomocou programu MOVIE MAKER vytvorili spoločné „živé leporelo", v ktorom sa budú striedať české texty čítané slovenskými deťmi so slovenskými textami čítanými českými deťmi. Čo vy na to?

Ve Stráži vymýšlíme básničky na tyto stromy:

borovice

modřín

lípa

kaštan - tedy jírovec

javor

bříza

líska

Stačí čtyřverší s důležitou informací o stromě. Můžete vkládat do komentářů či nosit napsané do družiny paní Pachlové.

Autoři vybraných básniček budou odměněni!

icon , - odpovědět

Na kraji lesa smutně stál
ten, který na podzim opadal.
Smích statných smrků z okolí,
už ale modřín nebolí.
Ví, že až paprsky zacvičí,
na větvích naroste jehličí,