Kategorie: Matematika

Z mezigalaktické pošty

aneb příprava Expedice Prokulus.

V minulých dnech jsme obdrželi následující depeši:

Milí obyvatelé třetí planety této hvězdné soustavy. Před nějakým časem se naší galaktické základně podařilo zachytit signál vaší sondy. Po rozebrání celého zařízení jsme nalezli malou destičku se znaky. Naši badatelé ji dlouho zkoumali. Teprve po deseti letech přišel výzkumný tým Pythagora ze Samu s názorem, že jde o vzkaz vyspělé civilizace, pocházející ze třetí planety obíhající kolem hvězdy, které říkáme Sun.
Sestrojili jsme svou sondu, která je vybavena vysílacím zařízením i parabolickou anténou na příjem signálu. Cesta k vaší planetě je pro nás zatím dlouhá. Přesto doufáme, že se nám podaří spojit naše civilizace alespoň touto cestou.
My Prokolové pocházíme z planety Prokulus. Našli byste ji na oběžné dráze kolem životodárné Proximy Centaury. Je to pátá z dvaceti planet kolem Proximy. Ještě na dalších třech planetách naší soustavy existuje život, ale je oproti naší civilizaci na velmi nízké úrovni. Více vám o naší planetě sdělím až po vaší depeši.
Očekáváme informace o podmínkách ve vaší hvězdné soustavě (počet a jména planet, jejich velikost a vzdálenost od Sun, doba oběhu a rotace).
Pokud čtete tento vzkaz, je jisté, že se Pythagorův tým nemýlil a spojení bylo navázáno. Zpracujte všechny informace přehledně a pokud možno rychle, tým Pythagora ze Samu se těší na jejich studium.
Na další meziplanetární a mezigalaktickou spolupráci se těší

Nejvyšší procention Thálés z Milétu

Vyhodnotili jsme situaci a zvolili jsme vás, VI. třídu, jako nejvhodnější tým pro splnění tohoto úkolu. Příští týden na shledanou.

Potřebné pomůcky:
Psací a rýsovací potřeby
Zeměpisný atlas
Hlava :)

Obrázek pochází z Wikimedia Commons, kde je publikován pod licencí Public domain.