Warning: Undefined variable $desc in /web/htdocs/www.zsstraz.cz/home/www/web/require/hcm.php on line 316

ZŠ STRÁŽ - S indiánem o indiánech
Kategorie: Aktuálně, Stalo se ...

S indiánem o indiánech

Dnes jsme měli ve škole vzácnou návštěvu - pravého kanadského indiána Leona Goodstrikera.

Zavítal do školy jen na hodinu, ale i během této krátké doby jsme se dozvěděli mnoho zajímavých věcí. Pochází z provincie Alberta, kde indiánům nyní patří už jen malé území rezervace. Dozvěděli jsme se o tom, že správné teepee má 4 opěrné kůly a je potažené bizoní kůží. Dnes už jej indiáni ale používají pouze při slavnostních příležitostech, stejně jako slavnostní oděv a čelenku. Čelenku z orlích per v jeho kmeni směli nosit jen náčelníci. Těch bylo několik a každý měl na starost jinou činnost. Mladíci jeho kmene podstupují v šestnácti letech rituál, kdy jsou 4 dny sami v horách bez jídla a pití a modlí se k duším svých zemřelých předků. Na konci rituálu získávají svou dýmku.

Leonův otec byl kmenovým medicinmanem. Ve svém synovi objevil talent přesného hodu a doporučil mu hraní baseballu. Měli jsme ve škole bývalého profesionálního hráče! A to není všechno! Později se dostal i k filmu - znáte Posledního Mohykána?

Seznámili jsme s jednoduchými tanečními kroky, vyslechli si píseň i vytí vlka, prohlédli jsme si fotografie. Prostor byl i pro zvídavé otázky dětí. A starší žáci si mohli vyzkoušet, jak moc rozumí angličtině.

Děkujeme hostům za návštěvu a příjemně strávenou hodinku a také Anetě Veřtatové za zprostředkování návštěvy.