Kategorie: Aktuálně, Ostrovy objevů, Školní družina

Nečekaný nález na Bublajícím ostrově

Naše posádka připlula ke břehům Bublajícího ostrova (pokusy s kapalným dusíkem)

Na ostrově to syčí, bublá, vře a pořád odněkud unikají různé páry a plyny.

Včera se děti - piráti seznámili s oxidem uhličitým a provedli s ním první pokusy.

Dnes ráno jsme ovšem učinili nečekaný objev... kapalný dusík!

Kapalný dusík je bezbarvá tekutina, která za normálního tlaku vře při teplotě -195,8 °C. Hustotou je blízký vodě. Z jednoho litru kapaliny vznikne odparem asi 680 litrů plynu (za normálního tlaku a při 20°C). Kapalného dusíku, který je nehořlavý a netoxický, se využívá ve velkém množství v průmyslu, v plemenářství, ve výzkumných laboratořích i v lékařství.
Zacházení s kapalným dusíkem nepředstavuje žádné zvláštní zdravotní nebo bezpečnostní riziko.

První návštěvníci školy mohli spatřit, co kapalný dusík umí.
Natáčel druhák Honzík Pilař.

Nečekané získání trochy kapalného dusíku, který vydržel v otevřené termosce až do rána, jsem získala při včerejším semináři Elixír v Plzni. I přes moji zdravotní indispozici se dětem pokusy líbily a byly velmi zaujaté :)

icon , =D odpovědět

Naše alchymistka či strážská čarodějka 9 ?
Pěkné pokusy,to byl Radek nakonec rád,že do družiny zavítal 5